پروژه اتواتنوگرافی تحلیلی

پروژه اتواتنوگرافی تحلیلی

اتواتنوگرافی چیست؟

اتواتنوگرافی می‌تواند روش باشد، می‌تواند روش‌شناسی باشد. اتواتنوگرافی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که مولف یا پژوهش‌گر خود، موضوع پژوهش خویش است و یا موضوع به تجربه زیسته نویسنده مرتبط باشد. در نتیجه حالتی روایی در اتواتنوگرافی وجود دارد که به هیچ وجه نباید با اتوبیوگرافی یا گزارش از تجربه شخصی اشتباه شود. آنچه می‌تواند اتواتنوگرافی را به شبه علم بیشتر شبیه کند، کیفیت پایین روش شناسانه آن و آمیختگی آن با اتوبیوگرافی یا ژورنالیسم است. در عین حال اتواتنوگرافی در صورتی که پژوهشگر بتواند پیوند مستحکمی میان روایت خویش با ادبیات علمی مرتبط با موضوع پژوهش خود برقرار کرده و به صورت روشمندی اعتبار آنچه می‌گوید یا می‌نویسد را ارزیابی و یا اثبات کند، می‌تواند یک اثر کاملا علمی با معیارهای دانش تجربی باشد که در زمینه علوم انسانی و اجتماعی و پژوهش کیفی نقش بسیار کارامدی ایفاء‌ کند. یادداشت‌هایی که متعاقبا در این تاپیک مطرح می‌شوند به روشن کردن اصول و قواعد و ساختار یک اتواتنوگرافی می‌پردازند. توجه کنید که دو گونه اتواتنوگرافی وجود دارد که منظور ما به طور عمده اتواتنوگرافی تحلیلی و نقادانه است و نه اتواتنوگرافی روایی و توصیفی که بیشتر به شبه علم نزدیک است تا به علم.

موضوع و روش‌شناسی پروژه اتواتنوگرافی تحلیلی

موضوع این پروژه نگارش فصلی بر کتابی در دست انتشار با موضوع موسیقی و حقوق بشر است. این کتاب توسط انتشارات روتلج Routledge به انتشار خواهد رسید. کتاب شامل بیش از ۲۵ فصل است که نویسنده یکی از این فصل‌ها سجاد سپهری خواهد بود.

این فصل از کتاب به تجربه شخصی سجاد سپهری بر محور موسیقی در متن جغرافیای سیاسی خاورمیانه و بالکان می‌پردازد. فصل‌های دیگر کتاب را پژوهش‌های نمونه‌ای (case studies)‌ تشکیل می‌دهند که بر مضمون حقوق بشر و موسیقی در نقاط مختلف جهان متمرکز هستند و از سوی آکادمیسین‌ها و اساتید دانشگاه در نقاط مختلف جهان نوشته شده‌اند.

از آنجا که کتاب، یکی از کتب مرجع در ادبیات موضوع خود خواهد بود و رویکرد آکادمیک و دانش محور دارد، روایت یک داستان شخصی جز در قالب یک اتواتنوگرافی تحلیلی موشکافانه و با دقت نمی‌تواند شکلی علمی و پژوهشی به خود بگیرد.

ضرورت ارتباط تجارب زیسته با ادبیات موضوع و پژوهش‌های انجام شده می‌تواند به اعتبار علمی این پژوهش اتواتنوگرافیک کمک شایانی کند.

بلحاظ روش‌شناسی و رویکرد، این پروژه یک پژوهش کیفی در ژانر اتواتنوگرافی با رویکرد بینارشته‌ای خواهد بود.

یادداشت‌ها و بررسی ادبیات تحقیق در فروم گفتگو و بحث و پژوهش «همایش» انجام خواهد شد. طبعا همه ابعاد این پژوهش به طور عمومی در دسترس نیستند و تنها دستیاران یا مشاوران این پژوهش می‌توانند به محتوای برخی روایت‌ها دسترسی داشته باشند.

از این پروژه پشتیبانی مالی کنید: (کمک‌های مالی در صورت نیاز به مصرف ترجمه و ویرایش برای آمادگی انتشار می‌رسد و در صورت عدم نیاز به مترجم و پشتیبانی معنوی دوستان، مبلغی که از این طریق فرستاده‌اید به شما باز پس فرستاده خواهد شد)

لطفا دقت کنید که در بخش پایین پیش از پرداخت، علت پرداخت را ذکر کنید:‌

Personal Support For Sajad Sepehri’s Analytic Auto-ethnography Research Project


متناسب با خواست خود اندازه را مشخص کنید!
علت پشتیبانی‌تان را به انگلیسی در زیر بنویسید
پُست‌های مرتبط با این پروژه

همرسانی

پاسخی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copy link
Powered by Social Snap